Ja czytam!

Certyfikat


Zakończenie działań w roku szkolnym 2015/2016


Ścieżka BEZPIECZEŃSTWO

Spotkanie pierwsze

Temat: Boję się - kiedy trzeba, a kiedy nie.
Rozpoczęliśmy realizację tematów związanych z bezpieczeństwie. Pierwsze z nich dotyczyło właściwych kontaktów ze zwierzętami, o tym, że nie należy głaskać psów, których nie znamy. Najpierw należy zapoznać się ze zwierzęciem, dać sobie czas na budzenie zaufania do nas. Czytana przez nas książka Elżbiety Zubrzyckiej "Czy mogę pogłaskać psa?" uczy nas, że zwierzęta to żywe istoty z bagażem własnych przeżyć - niektóre kochane, głaskane, zadbane i bardzo kochane, a inne niekochane, zaniedbane i źle traktowane przez ludzi. To wszystko przekłada się na kontakty człowieka ze zwierzęciem. Jedno jest pewne. Nigdy nie należy ufać bezwzględnie i trzeba być ostrożnym w kontaktach ze zwierzętami.

Ścieżka PRZYJAŹŃ

Spotkanie szóste

Temat: Czy warto mieć przyjaciół
Dzisiejsza lektura ksiązki Joanny Olech "Pompon Wszystko naraz" uczy nas o tym, jak ważna jest współpraca. Współpracując łatwiej osiągnąć cel lub wykonać zadanie. Ważne jest, aby podzielić się zadaniami i wykorzystać potencjał innych. Bo każdy przecież jest w czymś dobry! A ponadto bez przyjaciół smutno. Razem raźniej!

Spotkanie piąte

Temat: Przyjaźń odmienia życie. 
Piąte spotkanie za nami. Przeczytaliśmy kilka rozdziałów książki Elżbiety Zubrzyckiej "O zajączku Filipie, który mimo strachu dokonał wielkich czynów".
To opowieść o przyjaźni, odwadze, strachu i zrozumieniu. Opowieść o tym, że należy pomagać, o tym, że przyjaźń odmienia życie. Kolejne ciepłe spotkanie w bibliotece pełnej książek. Drugoklasiści słuchali w skupieniu i dyskutowali. Nie zdążyliśmy dziś narysować plakatu.
-To nic- powiedziała Ola- To nic, że nie namalowaliśmy. Ale byliśmy razem, słuchaliśmy i nauczyliśmy się wielu rzeczy. Mądrą dziewczynką jest nasza Ola.


Spotkanie czwarte

Temat: Przyjaźni trzeba się nauczyć.
Pamiętaj! Jeśli będziesz szanować innych, to inni będą szanować ciebie.A jeśli będziesz dla nich miła i uprzejma, to oni też będę mili i uprzejmi dla ciebie". 
Przeczytaliśmy "Bajkę o tym, jak jabłka pomogły zrozumieć, że należy dostrzegać w innych nie tylko słabostki" Małgorzaty Rożyńskiej. Bardzo ważna lektura, która pomaga zrozumieć, że jesteśmy różni. Nie jesteśmy idealni. Każdy ma swoje słabostki. Nie należy jednak koncentrować się na słabostkach innych. 
Wykonaliśmy proste ćwiczenie. Uczniowie mieli powiedzieć drugiej osobie coś miłego. Porozmawialiśmy o tym, jak się czujemy, gdy ktoś mówi nam coś miłego. Uśmiechy na twarzach mówiły za siebie. Choć czasem tak trudno powiedzieć komuś coś miłego...

Spotkanie trzecie

Temat; Nowe przyjaźnie
" O tym, że najważniejsze jest być sobą" - bajkę pod takim tytułem poznali dziś drugoklasiści. Bajka opowiada o dzieciach, które chcą nawiązać przyjaźń w nowym środowisku, asą przez rówieśników ignorowane, odtrącane. Dzisiejsza lektura mówi nam, że nie trzeba zmieniać się, by znaleźć przyjaciela. Mówi o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i każdy ma w sobie coś szczególnego. Wystarczy być sobą...


Spotkanie drugie

Temat: Przyjaźń pomaga żyć.
Dziś spotkanie z kolejną książką dotykającą tematu przyjaźni. Chmurka, tytułowa bohaterka wyjeżdża wraz z całą rodziną na długoletnie zesłanie na Syberię. jak poradziła sobie w tym obcym świecie? Czy udało jej się zaprzyjaźnić? Czy przyjaźń jest nam potrzebna? Jak przyjaźń może zmienić życie. Kiedy łatwiej być przyjacielem - czy gdy ci smutno, czy gdy wesoło. Przyjaźń jako antidotum na przemoc, brak autorytetów, egoizm, nieumiejętność pracy w grupie.

Spotkanie pierwsze 

Temat: Czy każdy może być przyjacielem?
Na podstawie fragmentu książki Elżbiety Zubrzyckiej "Chcę mieć przyjaciela" uczniowie dyskutowali na temat przyjaźni. Temat bliski dzieciom, więc potrafiły wskazać wiele cech, które powinien posiadać prawdziwy przyjaciel.  Poznali również 10 cech przyjaźni. 
Spotkanie odbyło się w bibliotece publicznej dnia 7 stycznia 2016 roku.

2 komentarze:

  1. Rewelacja! Klaso IIa, Pani Wychowawczyni - sądząc po uśmiechach uczniów na zdjęciach macie niezłą zabawę przy czytaniu i oglądaniu. Napraqwdę bardzo się cieszę, że odkrywacie czar książek każdego dnia!

    pozdrawiam Was wszystkich serdecznie, również z biblioteki ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi się podoba Wasza akcja. Wspaniale się spisaliście. Gratuluję.

    OdpowiedzUsuń