czwartek, 20 kwietnia 2017

Czym zajmuje się historyk?

Za nami bardzo kształcące spotkanie. Zaszczycił nas swoją obecnością pan Sławomir Pastuszka, historyk, pasjonat kultury żydowskiej oraz absolwent naszej szkoły. Tym razem opowiedział nam i pokazał, na czym polega praca historyka. Zobaczyliśmy ciekawą galerię archiwalnych zdjęć, dzięki którym zobaczyliśmy, jaka kiedyś była moda i jak się zmieniała. Dziewczynkom podobało się noszenie sukien, jednakże  zdziwienie wywoływało noszenie gorsetów i to, że kobiety nie mogły nosić spodni.
Mieliśmy okazję oglądać ciekawe historyczne pamiątki odkryte przez pana Sławka w Pszczynie. Widzieliśmy piękne pocztówki, na  których podziwialiśmy dawną Pszczynę, ogłoszenia z gazet, nekrologi, a nawet reklamy. Zobaczyliśmy rachunki wypisywane przez sklepikarza oraz adnotacje o zakupach "na zeszyt".
Dowiedzieliśmy się, że pączki jedzono "hurtowo" w sylwestra, który nazywano tłustą wigilią.
To było interesujące spotkanie przepełnione humorem, pytaniami dzieci i refleksją nad tym, kiedy się lepiej żyło. Z pewnością nie chcielibyśmy wrócić do dawnego świata bez telefonów, komputerów i samochodów. Ale miło było słuchać, jak żyło się w Pszczynie sto i więcej lat temu.
Dziękujemy p. Sławkowi, za to, że znalazł dla nas czas i przekazał tyle ciekawych informacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz