wtorek, 13 września 2016

Pocztówka z wakacji

Działania w ramach projektu rozpoczęły się już przed wakacjami. Była nauka adresowania, wypisywania pocztówki, aż do samodzielnego wysyłania kartek z wakacji dla klasy.
Dziś wielki finał. Uczniowie wykonali plakaty, lapbooki, foldery przedstawiające miejscowość na wylosowanej pocztówce. Na korytarzu powstała wystawa prac.

Celem nie było wykonanie jedynie kolorowej i estetycznej pracy plastycznej, ale uczenie się poprzez poszukiwanie informacji i czytanie. Wielu uczniów tak właśnie podeszło do tego zadania, choć nie wszyscy. Wielu potrafiło określić, gdzie leży miejscowość, jej wielkość, walory turystyczne, opowiedzieć legendy i wskazać sławnych Polaków związanych z danym miastem. Uczniowie ci potrafili zaprezentować nie tylko swoją pracę plastyczną, ale wiedzę, którą nabyli podczas działań i odpowiedzieć na wiele naszych pytań. Czasem nie efekt końcowy jest najważniejszy, ale proces dochodzenia do celu, czyli czytanie, poszukiwanie informacji, drążenie tematu, wyciąganie wniosków, porównywanie, znajdywanie ciekawostek, samodzielne pisanie, zapamiętywanie i przetwarzanie danych. I o to chodziło w projekcie.

1 komentarz: