niedziela, 29 maja 2016

Warsztaty z panem Sławkiem

Pan Sławek Pastuszka jest absolwentem naszej szkoły. Jest z wykształcenia historykiem. Z wielką pasją bada historię Żydów. Jest autorem publikacji o tej tematyce i społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie. w 2014 otrzymał Nagrodę Burmistrza w Dziedzinie Kultury.


Przeprowadził w naszej klasie bardzo kształcące zajęcia. W interesującej prezentacji wprowadził uczniów w świat judaizmu, zapoznał ich z terminami, które warto znać. Drugoklasiści dowiedzieli się, co to jest TORA, KIPA, SYNAGOGA, SZABAT oraz kto to jest RABIN. Ciekawej opowieści uczniowie słuchali z bardzo dużym zainteresowaniem.


Druga część zajęć to warsztaty, podczas których uczniowie uczyli się pisać po żydowsku. Od prawej do lewej. Takie działanie bardzo spodobało się wszystkim i nie sprawiło dużej trudności, a pan Sławek, znawca języka, bez problemu odczytywał ich zapisy. Niektórzy zapisywali całe zdania. Dociekali i pytali prelegenta, jak brzmiałoby ich imię w języku hebrajskim; mielibyśmy więc Sonię, Dorę, Hanę i Jakoba. Pan Sławek musiał odpowiedzieć na wiele pytań, którym nie było końca.
Okazało się, że pozostał niedosyt i jest zapotrzebowanie na więcej. Taka inicjatywa wyszła od uczniów, którzy poprosili o kolejne spotkanie. Być może w przyszłości uda nam się je zorganizować.
Nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o publikację pana Sławomira Pastuszki na temat synagogi w Pszczynie oraz o czasopismo, w której opisany jest fragment  rodzinnej historii autora. To było niezwykłe spotkanie! Dziękujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz