czwartek, 20 listopada 2014

Przegadany dzień

Taki właśnie był czwartek w klasie pierwszej a. Przegadaliśmy na różne tematy aż dwie godziny lekcyjne.
TEMAT PIERWSZY
Uczniowie mieli dziś przynieść informacje na temat zwierząt oraz ich przygotowań do zimy. Polecenie było podane ustnie, ale prawie wszyscy zapamiętali. Przynieśli wiele pięknych książek, encyklopedii, czasopism, notatek, wydruków. Przynieśli też wiele cennych informacji w swoich głowach i chętnie dzielili się nimi z kolegami. Naprawdę mają dużą wiedzę na temat zwierząt, potrafią zaciekawić rówieśników.  
Potem było oglądanie, przeglądanie i czytanie materiałów, które zgromadziliśmy na dywanie. Dużą przyjemność sprawiał dzieciom ta część lekcji. zainteresowanie było tak duże, że musiałam dać pierwszoklasistom więcej czasu niż planowałam, ale było warto.
 TEMAT DRUGI
Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dzieci. Rozmawialiśmy więc o prawach dzieci. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na ten temat, potrafili odwołać się do sytuacji z życia codziennego. Dyskutowali, opowiadali, wymieniali się doświadczeniami.
Z przyjemnością i uwagą obejrzeli dwa filmy związane z prawami dzieci.
W trakcie oglądania, krok po kroku analizowaliśmy prawa dzieci. A potem była plastyka. Uczniowie kolorowali obrazki ilustrujące prawa dzieci. Pięknie kolorowali. Dokładnie. Precyzyjnie. Poprawiali kontury. Używali kredek lub pasteli, a by uzyskać najlepszy efekt.

I jeszcze refleksja po dzisiejszym dniu. Dzień przegadany to nie jest dzień zmarnowany. Choć znowu literki muszą poczekać na swój czas, a nasze ręce nie napisały żadnego wyrazu, to tak wiele się nauczyliśmy. O zwierzętach, o prawach dzieci, o naszych umiejętnościach i wiedzy itp. Warto było ...

1 komentarz:

  1. Na temat wszelkich zwierząt też mogłabym gadać i gadać, więc rozumiem, że zabrakło Wam czasu. To dobrze, że mali obywatele znają swoje prawa! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń