piątek, 19 września 2014

Matematyka z domino...

Matematyka z domino w klasie Ia  okazała się bardzo aktywną i czynnościową lekcją. Każda para dzieci otrzymała zestaw domino. Uczniowie mieli liczyć kropki. Niektórzy woleli liczyć kropki na jednym kamieniu, a inni sięgali po dwa kamienie. Bawiąc się w parach każde dziecko mogło liczyć na wybranym przez siebie poziomie. Wykonali tak kilka rundek. Biorąc pod uwagę fakt, że  w zestawie domino jest 28 kamieni, w jednej rundzie każde dziecko wykonało 14 obliczeń. W trzech rundach aż 42 działania. Mało czy dużo?
 Zalety takiej lekcji:
  •  pełna indywidualizacja
  • dostosowanie do potrzeb i umiejętności dziecka
  • dziecko samo dokonuje wyboru poziomu, na którym chce liczyć.

 Na lekcji nastąpiło też odkrycie matematyczne. W trakcie zabawy, kilkoro dzieci nieśmiało pokazało mi kamień bez kropek, oczekując podpowiedzi, jaka to liczba?  Oczywiście zaraz samodzielnie doszły do tego, że przecież to liczba zero.
Pierwszoklasiści w czasie zabaw dowolnych również chętnie sięgają po domino,które ma wtedy inne zastosowanie. Zobaczcie...
Chłopcy ważą i jeszcze "coś" matematycznie odnotowują za pomocą liczydła. Z pewnością taka zabawa to czysta matematyka!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz